štýl

Št
21
sep

Kam v Čadci? Pozývame Vás do Tanečného štúdia MALIKA

Mile ženy a dievčatá touto cestou by som sa Vám chcela prihovoriť a znova vám priblížiť čaro orientálneho tanca (brušného tanca). Do nášho štúdia môže zavítať ktorákoľvek žena,na veku a kilách nezáleží. Skúsená lektorka Vás pri orientálnej hudbe zasvätí do tohto krásneho a zdravého tanca. Touto lektorkou som ja. Volám sa Gulia a tento tanec už 12 rokov učím aj kysucké ženy. Preto mám možnosť jeho účinky sledovať nielen na sebe, ale aj na iných ženách. Nie je to len práca s telom ale aj s energiou. Kladiem veľký dôraz na správne dýchanie, držanie tela. Súčasné ženy sú veľmi uponáhľané, dýchajú plytko a „nestíhajú“ dýchať do bruška. Dokonca ani móda im to neumožňuje, lebo vraj moderné ženy sú s plochým bruchom. Pri orientálnom tanci vyplavujú hormóny šťastia a je úžasné sledovať ich účinky už počas tréningu. Niekedy prichádzajú ženičky na hodinu unavené, ale po prvých pár pohyboch sa začínajú usmievať a uvoľňovať.
St
20
sep

Vydarený 1. festival seniorov Kysúc

Pred niekoľkými dňami, za krásneho slnečného dňa  pozýval piesňami krojovaný sprievod mladých aj seniorov na 1. ročník festivalu. Zišlo sa nás 210 účinkujúcich. Na Matičnom námestí sa ozýval spev takmer celý deň. Začiatok slávnostného otvorenia sa začal spevom všetkých prítomných súborov zaspievaním piesne Kysuca s pridaním spevu aj prítomných.  Krásnymi veršami podujatie otvorila  moderátorka  E. Houštecká. Po nej požiadal o príhovor prednosta Okresného úradu v Čadci J. Šimčisko. Svojou účasťou nás potešili aj zástupcovia politického a verejného života, aby povzbudili seniorov pri ich vystúpeniach. Vystúpilo 12 súborov. Úvod festivalu patril mladým, ktorí pozdravili seniorov krásnym spevom, spevácka skupina zo ZUŠ M.R. Štefánika, svojím tancom a spevom sa predstavili deti zo Špeciálnej základnej školy v Čadci. Ako hostia vystúpil v krásnych krojoch  detský  súbor svojimi piesňami  a tancami zožali veľký úspech.
Pi
08
sep

20 rokov úspešnej existencie jazykovej školy Akadémie vzdelávania v Čadci

Tento september si pripomíname 20. výročie od otvorenia prvého kurzu anglického jazyka v našej jazykovej škole. Ako to všetko vlastne začalo: V lete 1997 sa pracovníci Akadémie vzdelávania v Čadci rozhodli, že to skúsia a pozvú do nášho mesta zahraničných lektorov na výuku angličtiny v jazykových kurzoch. V októbri sa tak stalo a Čadčania, ale aj ľudia z okolia začali navštevovať anglickú jazykovú školu s rodeným hovoriacim z USA. Vtedajší riaditeľ AV pobočka Čadca PhDr. Milan Gacík s pracovníčkou zabezpečili všetko potrebné pre zahraničného lektora a začiatok našej „jazykovky“ sa mohol úspešne spustiť.   Ako vyzerali jazykové kurzy v roku 1997?
Pi
01
sep

Oščadničania reprezentovali kysucký folklór vo Východnej

Za slnečného počasia sa uskutočnilo nedávno v amfiteátri Východná stretnutie speváckych a tanečných skupín, folklórnych súborov zo Žilinského kraja Jednoty dôchodcov Slovenska ale i družobných organizácií z Moravsko - sliezkeho kraja a Karlovarského kraja ČR, dôchodcovia z Bielsko Bialej z Poľska, z Maďarska a Ukrajiny, JDS Košického kraja a JDS z jednotlivých okresov Žilinského kraja. Toto stretnutie sa uskutočnilo s finančnou podporou EÚ. Celkom vystúpilo 25 súborov. Našu OO JDS v Čadci reprezentovali Folklórny súbor DEDOVANKA a Čerňanskí seniori z Čierneho. Organizáciu ZO JDS  a obec Oščadnica úspešne reprezentovali ženičky a mládenci z FS DEDOVANKA, ktorí pôsobia pri ZO SZTP a ZO JDS v Oščadnici. Súbor vedie Veronika Mačuhová. Vystúpili v tradičných krojoch obce Oščadnica s ľúbozvučnými piesňami v nárečovom prevedení z Oščadnice. Spev  bol sprevádzaný aj tancom. Na heligónke súbor sprevádzal Stanislav Kucharčík.
Št
31
aug

10. výročie Mestskej organizácie Jednoty dôchodcov v Čadci

príhovor predsedníčky MsO  JD v Čadci Miroslavy Minárikovej   Vážené dámy, vážení páni,
Ne
27
aug

FARNOSŤ ČADCA

O vzniku čadčianskej farnosti
St
23
aug

ZOO Ostrava – príroda na dosah

Zoologická záhrada Ostrava bola založená v roku 1951. V súčasnej dobe chová na zhruba 100 ha cez 435 druhov zvierat s viac ako 4000 jedincami.   ZOO prešla v minulých rokoch výraznou zmenou. Postupne tu vznikajú nové pavilóny, veľké prírodné výbehy, priechodné expozície. Nechýba ani množstvo herných kútikov pre deti, stovky lavičiek, odpočinkových miest.  Súčasťou zoo je Botanický park so 6 km náučných cestičiek unikátnym botanickým prostredím a nespočetným množstvom vzácnych rastlín. Medzi najnovšie prírastky patrí mláďatko slona indického, ktoré sa narodila 8. júla 2017.   Prázdninové lákadlá
Ne
20
aug

Farnosť Oščadnica – Kostol Nanebovzatia Panny Márie

Patrónkou kostola v Oščadnici sa v roku 1921 stala Nanebovzatá P. Mária. Dátum 1.5.2010 sa navždy zapíše zlatým písmom do histórie obce Oščadnica, predovšetkým do kroniky pútnického Kostola Nanebovzatia Panny Márie. Do Oščadnice zavítal Žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Gális, aby konsekroval (vysvätil) spomínaný kostol, ktorý bol dovtedy iba požehnaný. Pod vedením vdp. Mgr Ľubomíra Bollu – vtedajšieho farského administrátora, prebiehala jeho rekonštrukcia. Vlastnou chuťou, láskou a rukami pomáhal pri tejto rekonštrukcii. Bol pre farnosť božím požehnaním, bol to dar pre všetkých farníkov, že nás duchovne viedol. S láskou, úctou a vďakou spomíname na p. farára, ako na duchovného, ale aj ako „vzácneho človeka“. Už niekoľko desiatok rokov sa v nedeľu po sviatku Nanebovzatia P. Márie – 15. augusta koná Kysucká púť na Kalváriu. V ten deň sa v Oščadnici slávia tradičné oščadnické hody „KERMAŠ“, ktoré majú už viac ako 200 ročnú tradíciu.
Pi
18
aug

Denisa Smreková: Spokojný zamestnanec je nevyhnutnou súčasťou celého sociálneho procesu

Denisa Smreková je riaditeľkou Zariadenia pre seniorov a Domova sociálnych služieb v Kysuckom Novom Meste druhý rok. Vie, že od spokojných zamestnancov závisí aj kvalita života klientov v zariadení. O benefitoch a rôznych výhodách, ktoré zamestnancom ponúka nám prezradila v rozhovore.   Funkciu riaditeľa zastávate už druhý rok. Akými zmenami prešlo fungovanie zariadenia?
St
16
aug

Snívate o podmorskom svete či cestovaní po vesmíre? Nič nie je nemožné!

Snívate o tom, že sa preveziete na obrovskej horskej dráhe, budete bojovať s mimozemšťanmi či spoznávať krásu podmorského sveta, ale nemáte ne to čas, peniaze, prípadne je váš sen nereálnym? Máme pre vás riešenie! Všetko toto a ešte o mnoho viac nájdete v malom, nenápadnom priestore priamo v Čadci.

Stránky

Subscribe to štýl