kultúra

Ne
17
sep

Viac ako dvadsiatku unikátnych plastík zo skla môžete obdivovať v Čadci

Galéria Čadca – Mestský dom pozýva svojich priaznivcov na unikátnu výstavu umeleckého skla z dielne svetoznámeho majstra Jána Zoričáka. Ján Zoričák sa narodil na Slovensku, no dlhodobo žije a tvorí vo Francúzsku. Jeho nádherné diela obdivujú nadšenci umenia po celom svete. V ostatných rokoch vystavuje svoju tvorbu aj na Slovensku. Na Kysuciach sa máme možnosť stretnúť s jeho dielom po prvýkrát. V rámci výstavy môžete obdivovať 28 unikátnych skvostných plastík zo skla. Výstavu si môžete pozrieť do 31. októbra 2017.Galéria je prístupná v PO – PIA od 8.00 do 16.00 hod. a v SO od 8.00 do 12.00 hod. Vstup je voľný.
Pi
15
sep

Svedomie z dielne Detského a mládežníckeho súboru Eva

Z dielne Detského a mládežníckeho divadelného súboru Eva vzišla opäť nová hra Svedomie, ktorá je  spracovaná podľa rovnomennej poviedky Svedomie od Mila Urbana v réžii Evy Matysovej a v dramaturgii Dagmar Jurgovej. Cieľom hry je otvoriť citlivú otázku svedomia. Svedomie má každý z nás, len je veľmi dôležité, kto, alebo čo naň vplýva, a je otázkou charakteru osobnosti, ako sa vysporiada s prípadným zlyhaním, či schopnosťou zmeniť názor, ak je nesprávny. Zárukou kvality je originálne stvárnenie spomínanej témy a transformovanie smerom k divákovi, prostredníctvom klasického slovenského diela a mladých divadelníkov, ktorí sa podieľali na úprave divadelných textov.  V hre sa využívajú netradičné prvky stvárnenia náročných tém, ako je tanec smrti - tanečné vstupy, hudobné motívy Vivaldiho- Štyri ročné obdobia v podaní komorného sláčikového zoskupenia.
Ne
10
sep

Drotár Milan Palčisko z Kysuckého Nového Mesta vystaví svoje výrobky v Čadci

Vyštudoval Stredné odborné učilište strojárske v Kysuckom Novom Meste ako mechanik nastavovač. V roku 1984 začal študovať na Vysokej vojenskej škole Pozemného vojska vo Vyškove na Morave, na motostreleckej fakulte. Po roku štúdia z vysokej školy odišiel a v októbri 1985 nastúpil ako vojak z povolania do Martina. V roku 1988 nastúpil na železničnú stanicu ako signalista, neskôr ako dozorca výhybiek vo Vrútkach. Od svojich štrnástich rokov sa venoval písaniu. Prvé básne mu vyšli už v školskom časopise. Je dlhoročným členom Literárneho klubu Silans v Žiline. Zúčastňoval sa viacerých literárnych súťaží. V roku 2005 získal Čestné uznanie v literárnej súťaži O dúhovú lampu z krajiny Zázračno. Publikoval v literárnom časopise Dotyky, v denníku Smer, Nový čas, v týždenníku Život, Kysuce, Žilinský večerník a niekoľkých literárnych zborníkoch. V decembri 2005 debutoval básnickou zbierkou Perníkové slzy. Okrem poézie píše aj prózu, aforizmy, epigramy a vtipy.
So
09
sep

Kuchyňa starých materí - Kapustová nedeľa

V nedeľu 10. septembra môžete ochutnať tradičné kysucké jedlá z kapusty, pripravované priamo v objektoch na dobových peciach v Skanzene Nová Bystrica - Vychylovka.
Ne
03
sep

Krása ľudového kroja v Kysuckom skanzene

Pozývame vás na prehliadku stálej expozície inštalovanej v Skanzene Vychylovka - v objekte Stanica Skanzen, ktorá dokumentuje históriu ľudového odevu od najstarších čias po súčasnosť.   Od najstarších čias po súčasnosť
So
02
sep

Pozdrav od susedov - Detský folklórny súbor Podbieľan z Oravy

V nedeľu 3. septembra sa bude Skanzenom vo Vychylovke ozývať spev a hudba, ktorá priblíži návštevníkom tance, piesne a čaro ľudových hudobných nástrojov z Oravy.
So
26
aug

Jánošík & Ondráš folk fest v skanzene

Folklór z oboch strán hraníc v prostredí dreveníc a unikátnej železničky na piatom ročníku  JÁNOŠÍK&ONDRÁŠ Folk Festu, uvidíte v Skanzene Vychylovka – Nová Bystrica v dňoch 26. - 27. augusta 2017.  Pestrosť programu, ktorí určite poteší milovníkov folklóru bude začínať v sobotu 26. augusta už o 10.30 hod.,  kedy sa Vám predstavia ľudové hudby  zúčastnených folklórnych súborov. O 13.00 hod. členovia folklórneho súboru Mostár z Brezna  prepadnú  vlak so zbojníckou družinou a rozmanitosť krojov si vychutnáte od 15.00 hod.  na pódiu pri objekte Krčma z Korne. V programe Pozdravy sa Vám predstavia folklórne súbory zo Slovenskej a Českej republiky. Srdce pre folklór - pod týmto názvom sa skrýva program venovaný umeleckému vedúcemu Vojenského umeleckého súboru ONDRÁŠ z Brna, Čestmírovi Komárkovi, ktorý začína o 19.00 hod. na pódiu pri objekte Krčma z Korne. Tento folklórny súbor po prvý krát zavíta na Slovensko, a to práve do Skanzenu vo Vychylovke.
Pi
25
aug

Veriaci z troch štátov sa stretnú na Trojmedzí

Obec Hrčava a Moravskosliezký kraj pozývajú všetkých na Svätú omšu na Trojmedzí, ktorá bude 26. augusta o 10. hodine. Program začne už o 8. 30 h sprievodom od Kostola sv. Cyrila a Metoda v Hrčave.   Prístup: - z centra českej Hrčavy 2 km po žltej značke - z poľskej Jaworzynky-Trzycatku 1 km po zelenej značke - zo slovenského Čierneho od vlakovej zastávky "Čierne, zastávka" po modrej turistickej značke a potom po upravenom chodníku. POZOR: V uvedenom úseku  sa vzhľadom na výstavbu a spustenie diaľnice modrá značka zrušila. Na Trojmedzie zatiaľ prídete po neznačenej prístupovej ceste popod most Valy a napojením na cestu z českej Hrčavy.      -r- snímka archív Trojmedzie
So
19
aug

Dajte vína pokiaľ duša živá

Zvyky a tradície obce Čajkov v podaní FS Dolina spojená s prezentáciu a ochutnávkou vín. Kysucké múzeum v Čadci, pripravilo v  spolupráci s obcou Čajkov /vinárska obec pri Leviciach/ pre návštevníkov prezentáciu a ochutnávku vín, koláčov a pagáčov z dolnej zeme Slovenska, spojenú s ich predajom obohatenú s kultúrnym programom Folklórnej skupiny Dolina z obce Čajkov a ich hostí z Veľkých Kozmáloviec. Podujatie sa uskutoční  v nedeľu 20. augusta  v Skanzene Vychylovka – Nová Bystrica.
Ut
08
aug

POZVÁNKA NA COUNTRY BÁL V PENZIÓNE GÁJUZ-FAMILY OŠČADNICA

POZVÁNKA NA COUNTRY BÁL KDE: ŠPORTCENTRUM OŠČADNICA KEDY: PIATOK 18.8 2017, OD19:00 HOD. PROGRAM: - COUNTRY KAPELA WEEKEND - TANEČNÁ SKUPINA TERRA KYSUCKÉ NOVÉ MESTO - UČENIE COUNTRY TANCOV - JAZDA NA ELEKTRICKOM BÝKOVI SÚŤAŽE: - PRESTRELKA Z KOTLOV - PITIE PIVA - JEDENIE HAMBURGERA - DOJENIE KRÁV TOMBOLA: 1.CENA PEČENÉ PRASIATKO

Stránky

Subscribe to kultúra