Rysie mláďa nájdené v Čiernom neprežilo. Pomôžte ochranárom zistiť, čo sa stalo!

Dňa 22. septembra bolo v katastri obce Čierne nájdené mláďa rysa ostrovida (Lynx lynx). Išlo o približne štvormesačnú samicu, ktorá bola podľa príznakov v ťažkom zdravotnom stave. Pri vyšetrení veterinárnym doktorom Dr. Andrejom Renčkom z Čadce za spoluúčasti Jána Korňana zo Správy CHKO Kysuce sa zistilo nasledovné (generalizovaný výber z chorobopisu): „Dehydratácia, hypotermia a podvýživa. Telesná teplota pacienta bola neuveriteľných 32°C“. Telesná teplota u cicavcov sa v literatúre najčastejšie uvádza od 36 do 39°C. Ďalej citujeme Dr. Andreja Renčka: „Predvedené zviera nemalo nijakú šancu prežiť, bazálna teplota nezodpovedala ani zvieratám, ktoré dosiahli rekordy, napriek tomu sme sa všemožne snažili o záchranu rysieho mačiatka“. 
Po ošetrení sa síce jej stav o niečo zlepšil, telesná teplota sa za hodinu strávenú u veterinára zvýšila o 1,5°C, avšak prognóza bola stále zlá. Následne bola rysica prevezená k veterinárovi do ZOO Bojnice, kde sa aj napriek intenzívnej snahe bojovať o jej život nepodarilo zviera zachrániť.
Ako sa niečo také mohlo stať? Predpoklad hraničiaci takmer s istotou je, že mláďa prišlo o matku - vodiacu rysicu. V skutočnosti máme v kysuckej prírode stratu minimálne dvoch jedincov tohto vzácneho a celoročne chráneného živočícha. Prečo minimálne dvoch? Z fotopascí umiestnených v prírode je na Kysuciach potvrdené, že rysie matky, skúsené lovkyne s dostatkom potravy, môžu dochovať až štyri mláďatá do približne takého veku, aký malo spomínané uhynuté mláďa z Čierneho.
O dôvode úhynu vodiacej rysice môžeme len špekulovať. Mohla uhynúť na následky zranenia z lovu, v dôsledku kolízie s dopravným prostriedkom pri prechádzaní cez dopravnú komunikáciu, alebo uhynula rukou pytliaka. Rys ostrovid je, ak sa to dá tak zjednodušene napísať určitý konkurent pre poľovníkov. Ako dospelý sa živí hlavne srnčou zverou, ktorá je taktiež obľúbeným zdrojom trofejí či mäsa pre poľovníkov. Nebolo by to na Kysuciach prvýkrát a nie je to ojedinelé ani v rámci Slovenska, že  existuje podozrenie, že vodiaca rysica bola upytliačená. I keď sa k nám občas dostanú anonymné informácie o pytliactve, je vždy ťažké niečo viac zistiť. Ľudia sa jednoducho boja na niekoho ukázať prstom a nie je sa čomu čudovať. Ale aj napriek tomuto faktu, vás chceme požiadať o pomoc pri zisťovaní, ako k tejto smutnej udalosti mohlo dôjsť. Ak teda viete niečo o tomto prípade, či už v Čiernom, alebo v susedných obciach (Skalité, Svrčinovec), dajte nám prosím vedieť na telefónnom čísle : 0903 298 429, alebo na e-mail: peter.drengubiak@sopsr.sk. Informácie je možné sprostredkovať na uvedené kontakty aj anonymne. Za prípadnú spoluprácu pri zistení okolností úhynu rysice, matky vopred ďakujeme. 

 

Peter Drengubiak Autori fotografií: Dr. Andrej Renčko a Ing. Ján Korňan

 

Hodnotiť článok: 
Average: 5 (1 vote)