Do sveta sa cestuje práve cez Čadcu

Minulý týždeň sa v KERICu niesol v duchu zo sveta a do sveta len a len cez Čadcu. Hoci sa to zdá neuveriteľné, keď sa nad tým zamyslím, je to naozaj tak. Minulý štvrtok a piatok sa v Čadci zišli ex-dobrovoľníci, ktorí vďaka KERICu strávili predchádzajúce mesiace na Islande, vo Veľkej Británii, v Uruguaji, vo Vietname, v Číne a Rakúsku a podelili sa o svoje skúsenosti a zážitky s dobrovoľníkmi ktorí sa na svoju cestu do Indonézie, Hondurasu a na Island ešte len chystajú.

 

Celé toto príjemné stretnutie bolo ako inak v angličtine, pretože sa ho zúčastnili aj naši „miestni dobrovoľníci“ z Talianska, Anglicka, Hondurasu a Thajska. Okrem toho, že sme všetci boli spokojní ako sa tréning vydaril, jedna z najviac kladených otázok bola, ako je možné, že do dobrovoľníckeho sveta sa cestuje zo všetkých kútov Slovenska práve cez našu, nie práve metropolitnú Čadcu. Väčšina dobrovoľníkov sa zhodla, že keď nás hádzali do Googlu čakali ulicu v Bratislave a nie mestečko na severe Slovenska. Odpoveď je asi zmes šťastia, dobrého nápadu, vytrvalosti a veľa ťažkej, aj keď isto príjemnej práce. KERICový tím sa väčšinou pýta otázku naopak, ako ste sa vy dozvedeli o KERICu. Ako sme za tých štrnásť rokov, čo Keric existuje zistili, najlepšia reklama sú práve spokojní ľudia, ktorí sa vracajú z rôznych projektov podporených Európskou Úniou a delia sa o svoje zážitky so svojimi známymi. Ak sa chceš stať jedným z nich, nie je nič jednoduchšie. Každý mesiac sa koná v KERICu informačné stretnutie o dobrovoľníctve pre tých, ktorí by chceli dozvedieť trošku viac. Termíny sa dajú nájsť či na našej webovej stránke alebo facebooku. Najbližšie stretnutie sa bude konať 11. mája o 10:00 ráno v KERICu. 
To, že najlepšia reklama sú spokojní ľudia vidno napríklad na fakte, že naše letné tábory na koňoch, boj o prežitie a raftovanie pre teenegerov sú plné už v apríli a minimálne polovica detí nie je z Kysúc. Za toto všetkým naším deťom aj rodičom ďakujeme a sľubujeme a aj tento rok sa Vás budeme snažiť nesklamať a pripraviť super program. Ak už nie si dieťa, ale rád by si si užil jeden z našich medzinárodných táborov ako jeho vedúci, pokecal si po anglicky a nadobudol množstvo úchvatných skúsenosti do budúcnosti, je to možné. Najdôležitejšie je sa zastaviť v KERICu a o zvyšok sa postaráme my. 
A aby to nebolo len jedným smerom, že do sveta sa chodí cez Čadcu, tak aj Čadcu sa snažíme dostať do sveta. Jedným zo spôsobov ako sa nám to darí je, že sme sa ako jediná organizácia zo Slovenska stali členom medzinárodnej rodiny ICYE. ICYE je sieť, ktorá spája organizácie na podporu dobrovoľníctva vo viac ako 40 krajinách sveta už 65 rokov. Vďaka tomu, že sme sa stali jej členom, máme možnosť vysielať dobrovoľníkov do viacerých krajín a ešte rýchlejšie ako doteraz.
Ďalší spôsob ako sa snažíme Čadcu dostať na mapu sveta je cez nové projekty ako napríklad projekt medzi Poľskom, Fínskom a Slovenskom, ktorého témou je kvalitnejšia spolupráca medzi lokálnymi partnermi. Práve tento projekt dáva priestor všetkým, s kým KERIC spolupracuje sa zapojiť a možno sa inšpirovať prácou, ktorú robia buď iné inštitúcie doma alebo v zahraničí, získať a podeliť sa o nové nápady a naučiť sa ako využiť priateľstvá a kontakty, ktoré medzi sebou nadobudneme na rozvoj komunity.
Iný projekt, ktorého je KERIC súčasťou a je dôležitý práve v tejto dobe, keď nás média kŕmia informáciami o prisťahovalcoch a utečencoch je BROADER. Je to projekt, kde sú zapojené krajiny Taliansko, Rakúsko, Argentína, Mexiko a Slovensko a budú sa zaoberať otázkou imigrácie a utečeneckej krízy v realite. Táto téma, ako to naozaj v realite vyzerá, sa bude najbližšie rozoberať na mládežníckej výmene v Rakúsku od 17. do 24. júla a môže sa zapojiť hocikto zo Slovenska vo veku medzi 18 až 30 rokov hneď bude leto zaujímavejšie. Po tejto výmene budú nasledovať dobrovoľníctva vo všetkých zapojených krajinách.
Ak by ste sa chceli dozvedieť niečo viac o tom ako pracovať s médiami, natáčať videá a strihať ich alebo počuť niečo inšpiratívne a zaujímavé o mladých ľuďoch z našeho regiónu, ktorý svoj nápad posunuli do reality, tak by Vás mohol zaujímať projekt PRODEST, do ktorého sa zapájajú mladí  ľudia zo Slovenska, Veľkej Británie, Poľska, Španielska a Francúzka. Jedno z týchto milých stretnutí sa uskutoční práve na Kysuciach toto leto v auguste. Kto by mal záujem sa pridať, treba sa poponáhľať do KERICu, kým sú ešte miesta.
Svet neotvárame len pre dospelých ale aj pre deti. Naši medzinárodní dobrovoľníci už roky spolupracujú s väčšinou základných a stredných škôl na Kysuciach, kde si  žiaci môžu precvičiť svoje znalostí jazykov, naučiť sa niečo o cudzích krajinách a kultúrach nie len z knižiek, ale priamo od ľudí. Tento mesiac to budú prežívať dokonca ešte intenzívnejšie, keďže sa bude konať EUROWEEK, ktorý sa kvôli záujmu škôl zmenil skôr na EUROmesiac. Celý máj budú všetci naši dobrovoľníci viesť interaktívne hry a aktivity spojené s ich krajinami, čím sa snažíme rúcať stereotypy a predsudky a motivovať deti k aktívnosti a záujmu o všetko nové.
Všetky spomenuté projekty sú podporené programom ERASMUS+ a jeho rôznymi akciami. Program nám umožňuje organizovať veľa skvelých vzdelávacích aktivít pre deti a mladých ľudí.
Vždy keď sa vraciam zo zahraničia na Kysuce, som viac a viac príjemne prekvapená, ako sa mení nie len samotné mesto, ale aj ľudia v ňom. Nesnažím sa povedať, že všetko je ideálne, ale zdá sa mi, že ak človek má dobrý nápad a chce niečo zažiť, v Čadci je na to miesto a aj podpora, treba len vedieť kam ísť. Pretože dúfam a verím, že jedno z týchto miest je práve KERIC, tak píšem tento článok, lebo ľudia by mali vedieť, čo dobré sa v meste deje a byť na Čadcu pyšní. 

Lenka Petríková snímky archív KERIC

 

Aktivity so študentami v Anglicku

EUROWEEK v Korni

Kaligrafia na projekte v Číne

 

 

Hodnotiť článok: 
No votes yet