Jediným možným spôsobom, ako prekonať strach, je konfrontácia s ním.

O príčinách strachu zo zubára, jeho prejavoch a spôsoboch prekonávania sme sa zhovárali s MUDr. Alenou Felszeghy z ambulancie KRASNODENT

Mnoho pacientov má veľký strach zo zubára. Čo myslíte, čím je to spôsobené?
Je to vlastne taký stereotyp spoločnosti, že zubár  = bolesť. Vzniká v detstve, v súvislosti so  zlou skúsenosťou so zubným ošetrením, pri ktorom došlo k bolestivému alebo inak traumatizujúcemu  zážitku. Tento zážitok často vedie k zanedbaniu chrupu a zlému zdravotnému stavu zubov. Pacienti, ktorí majú zuby zanedbané, sa často cítia menejcenní a hanbia sa. U nás sa však tohto báť nemusia. My tu nie sme nato, aby sme ich kritizovali. Sme tu na to, aby sme im pomohli, aby boli sebavedomejší, ich úsmev krajší a zuby zdravšie.

Ako sa strach zo zubára prejavuje?
Prejavy strachu sú rôzne. Mnoho ľudí má pri ošetrení problémy s dýchaním, napína ich, kašlú, potia sa. Nedokážu nadviazať očný kontakt, doslova sa hanbia. Osobitnou skupinou sú tí, ktorí  sa návšteve vyhýbajú, neustále rušia termíny, jedia tabletky na utíšenie bolesti v nádeji, že bolesť pominie. Neuvedomujú si však, že takýmto konaním zdravotný stav zubov iba zhoršujú.

Aké dôsledky môže mať strach zo zubára pre pacienta?
Z fyzického hľadiska ide o to, že pokazené zuby sú zdrojom infekcie, ktorá sa môže dostať do organizmu človeka a spôsobiť závažné zdravotné problémy. Nehovoriac o tom, že keď má pacient „vyhnité“ zuby, má problém so žuvaním potravy. Z estetického hľadiska je to o tom, že keď má pacient pokazené zuby, hanbí sa za ich vzhľad, za pach z úst. To môže viesť až k tomu, že sa začne strániť od ostatných ľudí.

Existuje nejaký spôsob liečby tohto strachu?
Jediným možným spôsobom, ako prekonať strach, je konfrontácia s ním. Strach máme od narodenia všetci. Vyjadruje  určité prepojenie s tým, čo bolo, čo sme zažili, alebo s tým, čo ešte len príde a čo zažijeme. To znamená, že buď sme v minulosti zažili niečo zlé a stále to za sebou ťaháme ako bremeno, alebo naopak, máme strach z toho, čo príde a čo sa môže stať. Mnohokrát si kladieme otázky: čo ak ma to bude bolieť? čo ak mi ublížia? s čím to budú robiť? ako to budú robiť? bude to dlho trvať? čo ak bude ošetrenie stáť veľa peňazí? Často sa stáva, že pacienti, ktorým robíme fazety, sa boja, či ich okolie so zmeneným úsmevom príjme, či ich nebude odsudzovať. Ľudia si jednoducho vytvárajú rôzne predstavy a tým v sebe živia strach.. Preto je veľmi dôležité, aby si pacient vytvoril k zubárovi dôveru, aby mu pomohol tento strach prekonať. Čím viac totiž od strachu utekáme, tým sa zväčšuje. Čím viac problémy so zubami odsúvame, tým sa prehlbujú. 

Čo konkrétne robíte Vy v ambulancii KRASNODENT, aby ste prekonali strach pacientov?
V prvom rade ide o prostredie našej ambulancie. Dbáme na to, aby bolo príjemné, ukľudňujúce. Dôležitá je aj vôňa, atmosféra, ktorú dopĺňame hudbou a farbou. Ďalšou nemenej dôležitou súčasťou je úsmev na tvári personálu, príjemné vystupovanie  a v neposlednom rade aj očný kontakt,  komunikácia a individuálny prístup. Pacientom pred ošetrením nasadzujeme farebné okuliare (ktoré si vyberú sami), aby sa cítili chránení a zároveň si zachovali určitú mieru intimity. Umožníme im mať kontrolu nad našou prácou. Dohodneme si určité gesto, napr. zdvihnutie ruky, ktoré použijú kedykoľvek májú nejaký problém a vtedy vieme, že sa im niečo nepáči. My v ambulancii KRASNODENT si uvedomujeme, že neexistuje len jeden spôsob prístupu k pacientovi, ale že každý pacient je iný a preto aj intuícia, základy z psychológie, ako i naše vlastné skúsenosti z prekonávania strachu sú nápomocné pri našej práci.  Veď ako sa hovorí: „keď nedokážeme pomôcť sebe, nemôžeme pomôcť iným“.

Ambulancia KRASNODENT

Kalinov 1493
023 02  Krásno nad Kysucou

Tel.: +421 (41)4385 185
Mob.: +421 948 385 185

www.krasnodent.sk
info@krasnodent.sk

Hodnotiť článok: 
Average: 4.4 (7 votes)