O príčinách zubného kazu a o výplni koreňových kanálikov sme sa zhovárali s MDDr. Adriánom Kissom z ambulancie KRASNODENT

MDDr. Adrián Kiss pochádza z Kysuckého Nového Mesta. Zubné lekárstvo vyštudoval v rokoch 2009 - 2014 v Olomouci. Po ukončení štúdií sa vrátil naspäť na Slovensko, kde najskôr pôsobil na zubnej pohotovosti v Žiline a neskôr začal pracovať v zubnej ambulancii KRASNODENT.

Čím sa najmä zaoberáte vo svojom odbore?
Venujem sa hlavne konzervačnej časti zubného lekárstva a endodoncii. Konzervačné lekárstvo sa zaoberá sanáciou (opravou) chrupu. Endodoncia je ošetrenie, ktorého cieľom je záchrana zuba, ktorý by sa inak musel vytrhnúť. Samotné ošetrenie pozostáva z mechanického rozšírenia kanálikov pomocou koreňových nástrojov, chemickej dezinfekcie a  zaplnenia kanálikov. Vždy je nutné nájsť všetky kanáliky, aby bola endodoncia úspešná a v tomto mi veľmi pomáha práca s mikroskopom.

Čo je vlastne zubný kaz?
Zubný kaz je v dnešnej dobe pomerne rozšírené chronické ochorenie. Vzniká tak, že v ústach máme určitú zubnú flóru, ktorá obsahuje baktérie. Sú tam však aj také, ktoré sa nachádzajú predovšetkým v zubnom plaku a tie produkujú kyseliny. Tieto kyseliny narúšajú povrch zubnej skloviny a postupne sa dostávajú hlbšie a hlbšie do zuba, až sa nakoniec dostanú až k zubnej dreni, ľudovo povedané k nervu.

Kde vzniká zubný kaz?
Zubný kaz najčastejšie vzniká na žuvacej časti zuba a v medzizubnom priestore. Preto je veľmi dôležité čistiť si zuby aj v tomto priestore medzizubnými kefkami.

Čo sa stane, ak nie je zubný kaz včas odstránený?
Dochádza k zápalu, teda pulpitíde zubnej drene (nervu), čo spôsobuje pacientom veľké bolesti. Zuby sú citlivé hlavne na studené podnety. V takomto prípade prichádza na rad endodoncia, teda liečba kanálikov. Najskôr musím kanálik mechanicky rozšíriť, potom nasleduje chemická dezinfekcia a nakoniec prichádza uzatvorenie kanálika. Dôležité je, aby boli všetky kanáliky v zube poriadne vydezinfikované a hermetický zaplnené. Ak to tak nie je, infekcia v ňom ostane a môže sa ďalej rozširovať a dostať sa až do kosti, kde môže vzniknúť zápal.

Ako je možné, že môže bolieť aj zaplombovaný zub alebo dokonca pod plombou vzniknúť kaz?
Jednou z možností je, že kaz nebol dokonale odstránený a pod plombou sa naďalej rozširuje. Druhou možnosťou je, že ak aj bol dokonale odstránený, ale zub nebol správne zaplombovaný, môže tam vzniknúť špára, do ktorej sa dostanú baktérie.

Môže zle urobená endodoncia spôsobiť aj závažnejšie problémy?
Určite áno, keďže je v tele zápal. Tento zápal sa považuje za fokálnu infekciu, ktorá môže predovšetkým ohroziť pacientov pred transplantáciou orgánov, pri rádioterapii alebo chemoterapii. Ale vždy sa to dá vyriešiť. Buď teda novým vyplnením kanálikov, alebo ak sa už nedá zub zachrániť, je deštruovaný a nedá sa už ani dostavať, musíme ho vytrhnúť. Pri jeho extrakcii zápal zaniká.

Liečite zuby aj liečivými vložkami?
Liečivými vložkami zuby neliečim. Pokiaľ koreňové kanáliky dobre rozšírim a vydezinfikujem, môžem kanálik definitívne zaplniť a urobiť plombu. Všetko ale záleží od toho, aká veľká je strata vlastného zuba. Pokiaľ je strata malá, domodelujem plombu ja. Ak je strata zuba veľká, prichádza na rad plomba, ktorú zhotoví zubný laborant.

Ako dlho môžeme mať zub po rozvŕtaní otvorený?
Ani deň. Pretože ak je zub vydezinfikovaný a necháme ho otvorený, dostanú sa doň baktérie a účinok stráca aj výplach a dezinfekcia.

Čo odporúčate pacientom, ktorí majú tzv. zuby múdrosti. Je nutné ich vybrať alebo môžu byť úplne plnohodnotné ako ostatné zuby?
Pri týchto zuboch je to trochu komplikovanejšie. Všetko záleží od pacienta. Ak si ich dokáže  poriadne vyčistiť, je všetko v poriadku. V prípade, že je na nich malý kaz, dá sa ošetriť, ale ak je kaz hlboký a siaha až do drene, je ťažko urobiť endodonciu, nakoľko sú tieto zuby úplne vzadu a je k nim sťažený prístup a vtedy je lepšie ich vytrhnúť. Dolné zuby múdrosti sa niekedy ani neprerežú a ostanú v kosti. Dajú sa vytrhnúť, ale to už musí urobiť chirurg.

V úvode ste spomínali, že pri svojej práci používate mikroskop. Používate ho len pri endodoncii alebo aj pri plombovaní?
Mikroskop používam stále. Predsa len prostredníctvom neho vidím aj to, čo by som inak prehliadol. Pri endodoncii mi pomáha nájsť všetky zubné kanáliky, ktoré sú tenučké ako ľudský vlas. Aj plomby, ktoré robím pod mikroskopom, vyzerajú úplne inak, ako keď sa robia bez neho. Plomba je na nerozoznanie od vlastného zuba.

Môže každý zubár pracovať s mikroskopom alebo si to vyžaduje nejaké školenie?
Je vhodné absolvovať aj školenie. Ale oveľa dôležitejšie sú prax a trpezlivosť. Ja s mikroskopom pracujem už stále, sú to moje druhé oči.

 

 

Ambulancia KRASNODENT

Kalinov 1493
02302 Krásno nad Kysucou

Tel.: +421 (41) 438 5185
Mob.: +421 948 385 185

www.krasnodent.sk
info@krasnodent.sk

 

 

Hodnotiť článok: 
Average: 5 (5 votes)