Alena Felszeghy: Svoju prácu nevnímam ako povolanie, ale doslova ako poslanie

Zubná lekárka Alena Felszeghy pochádza z Košíc, kde aj vyštudovala. Precestovala kus sveta, potom však prišla na Kysuce, ktoré jej učarovali, usadila sa tu a otvorila si vlastnú zubnú ambulanciu KRASNODENT.

Prečo ste sa rozhodli stať sa zubárkou a čo Vás k tomu viedlo?

K profesii zubnej lekárky ma paradoxne lákalo prekonanie môjho vlastného strachu zo zubára. V detstve som zažila veľkú bolesť v zubárskom kresle a dlho som z toho bola traumatizovaná. Zasialo to vo mne obrovský strach a nedôveru voči zubárom. Tieto zážitky ma poznačili natoľko, aj keď som si to v tej dobe samozrejme neuvedomovala, že „zubárina“ bude mojím poslaním. Pretože ja svoje povolanie nevnímam ako profesiu, ale doslova ako poslanie. Môj strach prelomilo až stretnutie s lekárkou, ktorá pre mňa bola ako anjel. Príjemné vystupovanie a láskavý pohľad zahnali všetok strach a práve vtedy som sa rozhodla, že budem zubárkou, že chcem zmeniť prístup zubára k pacientovi a budem sa  snažiť správať k pacientovi s úctou a rešpektom.

Vysokú školu ste vyštudovali v Košiciach. Podarilo sa Vám zamestnať ako zubná lekárka ihneď po vyštudovaní?

Nie, nepodarilo sa mi to, nakoľko ma neprijali a môj sen a plán stať sa zubárkou sa posunul o 12 rokov.  Republiky ešte neboli rozdelené,  vo veľkom sa privatizovalo. Každá štátna ambulancia už mala svojho lekára a mňa neprijali nikde na Slovensku. Skončila som teda na úrade práce a neskôr som sa zamestnala v oblasti kozmetiky, ktorá mi otvorila dvere k estetike.

Dlho ste žili v zahraničí. Čomu ste sa tam venovali?
10 rokov som žila v Anglicku, chvíľu som bola v Austrálii a na Novom Zélande, kde som zistila, že som príliš ďaleko od komfortnej zóny ako je vzdelanie, rodina a všetky istoty, pre ktoré človek žije a že keď je človek úplne sám, zmení to jeho priority. Tu som sa rozhodla, že začnem študovať ďalej a rozhodla som sa pre štúdium jazyka. Neskôr som v Anglicku študovala aj psychológiu, ktorú som začala študovať kvôli poznaniu a kvôli sebe, kvôli tomu, že si môžem ešte viac otvoriť obzory.

Čo Vám pobyt v zahraničí dal?
Určite poznanie samej seba. Naučiť sa pracovať v nepredvídateľných situáciách, prekonávať vlastné hranice a obmedzenia.

Prečo ste sa vrátili na Slovensko? A prečo práve na Kysuce?
Sama to presne neviem, bola to jednoducho intuitívna záležitosť. Na internete som našla ponuku, ktorá ma zaujala. Už dlhšie som totiž hľadala dôvod, prečo sa vrátiť na Slovensko. Zavolala som a zobrali ma. Najskôr som pracovala v Starej Bystrici, potom v Čadci. Neskôr som ešte vystriedala zopár ambulancií, až kým som si neotvorila svoju vlastnú v Krásne nad Kysucou. 

Neoľutovali ste tento svoj krok?
Ja svoje kroky nikdy neľutujem:-)

V súčasnosti pracujete vo vlastnej zubnej ambulancii, ktorá má sídlo v Krásne nad Kysucou. Prečo ste uprednostnili Krásno pred Čadcou?
Bola to len zhoda okolností, na ktoré ja verím a ktorými sa riadim. Jednoducho som stretla človeka, ktorý mi ukázal priestor a ten sa mi páčil.

Kto tvorí Vašu klientelu?
Prevažná časť pacientov je z Kysúc, ale dochádzajú k nám aj z iných častí Slovenska a takisto zo zahraničia. Naša klientela je skutočné pestrá a pacienti sa k nám veľmi radi vracajú.

Kto patrí do tímu KRASNODENT?
Musím povedať, že mám okolo seba skvelý tím. Okrem mňa tu pracuje ešte jeden zubný lekár, zubná hygienička, 3 zubné sestry, ktoré sú zároveň vyškolené aj ako preventistky, recepčná a takisto naša kolegyňa, ktorá sa stará o čistotu a poriadok.

Aké služby svojim pacientom ponúkate?
Je toho skutočne veľa, keďže máme pacientov všetkých vekových skupín. Robíme všetko, čo pacient chce a čo potrebuje. Bezbolestné ošetrenie je u nás samozrejmosťou. Základom je preventívna prehliadka vrátane RTG snímkov, takzvaných BTW a panoramatických snímkov všetkých zubov. Ak si to vyžaduje situácia, využívame aj 3D RTG. Určíme si plán práce, začíname dentálnou hygienou, po nej nasleduje sanácia chrupu, čiže ošetrenie kazov, extrakcia, bielenie zubov a takisto riešenie chýbajúcich zubov. Ponúkame menej invazívne metódy stomatológie. Pracujeme s mikroskopom a s kofferdamom. Vždy sa snažíme o zachovanie zubu vlastného, no ak to nie je možné, spolupracujeme s najlepšími lekármi v odbore chirurgia, strojčekov a zubnej techniky. .

V čom sa odlišujete od ostatných poskytovateľov zubnej starostlivosti?
V prvom rade je to úsmev, ktorý prelomí všetky bariéry. Snažíme sa vytvoriť príjemné priateľské a pozitívne prostredie, aby sa u nás pacienti cítili dobre a uvoľnene. Dôležitý je aj postoji k práci a k pacientom. Nás práca neuveriteľne baví, nie kvôli tomu, že sa radi vŕtame ľuďom v ústach, ale preto, že nás zaujímajú ľudia a ich osobnosť.  Vážime si každého človeka a jeho nároky sa snažíme naplniť najlepšie ako vieme. Dôležitou súčasťou našej práce je aj budovanie vzájomnej dôvery medzi pacientom a lekárom.  

Viac sa o ambulancii KRASNODENT dozviete v nasledujúcich vydaniach Kysuckého večerníka.

Eva Jakubcová
Snímka autorka

Hodnotiť článok: 
Average: 4.9 (9 votes)