Po Čadci sa pohybuje pes, ktorého nevedia odchytiť

Plachosť túlavého psa sa môže zmeniť na agresivitu.

Čadčanom znepríjemňujú život psy, ktoré voľne pobehujú po uliciach. Na radnici a mestskej polícii pribúda sťažností, obyvatelia majú strach o svoje zdravie.
 

ČADCA. Väčšinou sú to psy, ktoré ušli svojmu majiteľovi, nie nechcené. Stávajú sa však aj také prípady, že sa chce majiteľ psa zbaviť. Vyvezie ho niekde na perifériu mesta, kde ho nechá a pes sa zatúla. Túlajú sa väčšinou na sídliskách, stáva sa však, že sa pohybujú aj v centre mesta.

Obyvateľov sídliska Žarec trápi túlavý pes už mesiac.  Pes nemá registračné číslo a jeho majiteľ sa k nemu nehlási. „Už viac ako mesiac sa túla v okolí sídliska Žarec. Bol už viackrát nahlásený mestskej polícii, ale ani ľuďom, ani príslušníkom hliadky sa ho nepodarilo odchytiť. Rodičia sa boja, aby neublížil deťom pri ceste do školy. Deti hádžu po ňom kamene a pobehovaním pomedzi autá ohrozuje premávku,“ uviedla Zuzana Lašová. Ona sama sa ho niekoľkokrát pokúšala odchytiť. „Je veľmi plachý, pravdepodobne mu už niekto ublížil. Netreba však túto situáciu podceňovať, plachosť môže viesť k agresivite a môže niekomu ublížiť. Situáciu treba riešiť,“ dodal Zuzana Lašová.

Podľa vyjadrení náčelníka Mestskej polície v Čadci Františka Lineta je túlavý pes monitorovaný, jeho odchyt je však náročný: „Tohto túlavého psa sa snažia už 7. deň odchytiť odborne vyškolení príslušníci Mestskej polície Čadca, ale hlavných problémom u tohto psa je jeho plachosť.“ O súčinnosť preto požiadali odborníkov z útulku. „Občianske združenie U Psej matere Kysuce – ranč Korňa, nakoľko disponuje aj inými odchytovými prostriedkami, ako je odchytová tyč,“ dodal František Linet. Ako dodal, situáciu s túlavými zvieratami nepodceňujú. „Vždy prídeme, keď nás obyvatelia o to požiadajú a snažíme sa poskytnúť pomoc. Veď len v tomto týždni sme odchytili ďalšie 2 psy a 6 mačiek,“ uviedol náčelník.
 

Silvia Kajánková
Snímka archív

Hodnotiť článok: 
No votes yet